|
|
Granite Falls Advocate Tribune - Granite Falls, MN
  • Track: Boys get second meet win

  • Al Handahl Invitational

    (Clara City)

    The Yellow Medicine East boys track and field team took first place at the third annual Al Handahl Invitational Monday in Clara City.


     


    The girls team would place second at the seven team meet.


    • email print
  • Al Handahl Invitational
    (Clara City)
    The Yellow Medicine East boys track and field team took first place at the third annual Al Handahl Invitational Monday in Clara City.
     
    The girls team would place second at the seven team meet.
     
    “It really surprised me,” said YME head coach Scott Jans of his boys team. “We didn’t think we had enough boys on the team this year to win some meets.”
     
    The girls team was highlighted by sophomore Samantha Lecy’s perfomance in the high jump where she leaped five feet and 1/4 inches.
    Girls team scoring
    (1) MACCRAY/RCW 179.5 (2) Yellow Medicine East 124 (3) Wabasso 84 (4) Lakeview 55.5 (5) Central MN Christian 38 (6) Community Christian 30 (7) ECHO Charter  
    Boys team scoring
    (1) Yellow Medicine East 136 (2) MACCRAY/RCW 123 (3) Lakeview 92 (4) Central MN Christian 79 (5) ECHO Charter 34 (6) Wabasso 32 (7) Community Christian 26
    Boys results
    4x800 Meter Relay
    1 Yellow Medicine East A 9:37.18 10
    2 MACCRAY/RCW A 10:10.51 8
    110 Meter Hurdles
    1 Kjersten, Simon MACCRAY/RCW 17.37 10
    2 Dovre, Noah Lakeview 17.60 8
    3 Anderson, Nate Yellow Medicine East 18.14 6
    Boys 100 Meter Dash
    1 Wubben, Aaron Central MN Christian* 11.37 10
    2 Pederson, Jacob Yellow Medicine East 11.52 8
    3 Duininck, Jared Central MN Christian* 11.96 6
    4 Boike, Brady MACCRAY/RCW 12.28 4
    5 Zimmer, Nick MACCRAY/RCW 12.63 2
    6 Benavidez, Eric MACCRAY/RCW 12.80 1
    --- Boike, Bailey MACCRAY/RCW DQ
    Boys 4x200 Meter Relay
    1 MACCRAY/RCW A 1:41.95 10
    2 Lakeview A 1:46.26 8
    3 Yellow Medicine East A 1:47.69 6
    Boys 1600 Meter Run
    1 Burgett, Ben Community Christian 4:44.00 10
    2 Carroll, Jacob Yellow Medicine East 5:12.88 8
    3 Bonnema, Brian Central MN Christian* 5:13.66 6
    4 Heida, Michael MACCRAY/RCW 5:13.99 4
    5 Moldsted, Noah Echo Charter School 5:41.38 2
    6 Mattson, Robert Lakeview 6:50.44 1
    Boys 4x100 Meter Relay
    1 Central MN Christian* A 47.83 10
    2 MACCRAY/RCW A 48.27 8
    3 Yellow Medicine East A 51.28 6
    4 Lakeview A 52.41 4
    5 Echo Charter School A 52.75 2
    Renville County West High
    Boys 400 Meter Dash
    1 Pederson, Jacob Yellow Medicine East 52.52 10
    2 Taylor, Grant Lakeview 54.16 8
    3 Groen, Jacob Central MN Christian* 56.16 6
    4 Kleene, Nate MACCRAY/RCW 57.17 4
    5 Zeug, Matt Wabasso 59.22 2
    6 Schemmel, Jacob MACCRAY/RCW 59.72 1
    Boys 300 Meter Hurdles
    1 Pingel, Jesse Echo Charter School 44.53 10
    2 Dovre, Noah Lakeview 44.69 8
    3 Kjersten, Simon MACCRAY/RCW 49.19 6
    4 Benavidez, Eric MACCRAY/RCW 50.70 4
    5 Arce, Oscar Yellow Medicine East 54.91 2
    Boys 800 Meter Run
    1 Burgett, Ben Community Christian 2:07.26 10
    2 Saveriego, Adam Yellow Medicine East 2:13.30 8
    3 Van Eps, Lucas Central MN Christian* 2:15.13 6
    4 Schuler, Coltyn Yellow Medicine East 2:20.76 4
    5 Lecy, Kyle Echo Charter School 2:22.27 2
    6 Schemmel, Jacob MACCRAY/RCW 2:31.74 1
    Boys 200 Meter Dash
    1 Wubben, Aaron Central MN Christian* 23.34 10
    Page 2 of 4 - 2 Pederson, Jacob Yellow Medicine East 23.45 8
    3 Thissen, Taylor MACCRAY/RCW 24.27 6
    4 Pingel, Jesse Echo Charter School 25.86 4
    5 Timm, Jeremiah Wabasso 26.14 2
    6 Moody, Brandon Lakeview 26.53 1
    Boys 3200 Meter Run
    1 Moldestad, Noah Echo Charter School 12:31.26 10
    2 Martinez, Juan MACCRAY/RCW 12:35.37 8
    3 Elmhurst, Mike Community Christian 13:06.33 6
    4 Stier, Hunter Yellow Medicine East 15:24.21 4
    Boys 4x400 Meter Relay
    1 Yellow Medicine East A 3:49.03 10
    2 Central MN Christian* A 3:49.76 8
    Boys 4x400 Meter Relay
    3 Lakeview A 3:56.47 6
    4 MACCRAY/RCW A 5:58.51 4
    Boys Discus Throw
    1 Cox, Trevon Yellow Medicine East 132-11 10
    2 Boike, Brady MACCRAY/RCW 129-06 8
    3 Dovre, Jonah Lakeview 112-09 6
    4 Bedel, Tanner MACCRAY/RCW 111-04 4
    5 Plante, Wyatt MACCRAY/RCW 110-02 2
    6 Zeug, Matt Wabasso 103-06 1
    Boys Long Jump
    1 Dovre, Noah Lakeview 18-04.00 10
    2 Horner, Max Lakeview 18-03.50 8
    3 Timm, Jeremiah Wabasso 18-03.00 6
    4 VanEps, Matthew Central MN Christian* 17-11.00 4
    5 Van Eps, Lucas Central MN Christian* 17-07.25 2
    6 Zeug, Matt Wabasso 17-07.00 1
    Boys Triple Jump
    1 Pederson, Jacob Yellow Medicine East 40-07.00 10
    2 Boike, Brady MACCRAY/RCW 37-08.00 8
    3 Timm, Jeremiah Wabasso 36-02.00 6
    4 Horner, Max Lakeview 35-04.00 4
    5 Anderson, Nate Yellow Medicine East 34-08.00 2
    6 Harraghy, Danny Lakeview 33-09.00 1
    Boys High Jump
    1 Wubben, Aaron Central MN Christian* 6-07.00 10
    2 Horner, Max Lakeview 5-04.50 8
    3 Boike, Brady MACCRAY/RCW 5-04.25 6
    4 Pingel, Jesse Echo Charter School 5-04.00 4
    5 Harraghy, Danny Lakeview 5-01.25 2
    6 Meiners, Josh Lakeview 5-01.00 1
    Boys Pole Vault
    1 Kjersten, Simon MACCRAY/RCW 11-00.00 10
    2 Anderson, Nate Yellow Medicine East 10-06.00 8
    3 Bossuyt, Anthony Lakeview 9-06.25 6
    4 Hatch, Wyatt Yellow Medicine East 9-06.00 4
    5 Saveriego, Adam Yellow Medicine East 9-00.00 2
    Boys Shot Put
    1 Cox, Trevon Yellow Medicine East 40-03.50 10
    2 Goblirsch, Nick Wabasso 38-03.00 8
    3 Zeug, Matt Wabasso 38-00.50 6
    4 Plante, Wyatt MACCRAY/RCW 37-06.00 4
    5 Dovre, Jonah Lakeview 36-10.00 2
    6 Duininck, Jared Central MN Christian* 36-07.00 1
    Girls results
    Girls 4x800 Meter Relay
    1 MACCRAY/RCW A 12:57.95 10
    2 Lakeview A 13:21.78 8
    Girls 100 Meter Hurdles
    1 Sharpe, Taylor MACCRAY/RCW 17.77 10
    2 Balfany, Ashley Yellow Medicine East 18.32 8
    3 Taylor, Amber Lakeview 18.37 6
    4 Listerud, Meghan MACCRAY/RCW 18.58 4
    5 Wolf, Alexis MACCRAY/RCW 20.55 1 .50
    5 Hartle, Brooklyn Lakeview 20.55 1 .50
    Girls 100 Meter Dash
    1 Wubben, Danielle Central MN Christian* 1.00 10
    2 Balfany, Amber Yellow Medicine East 2.00 8
    3 Johnson, Hailey MACCRAY/RCW 3.00 6
    4 Barker, Kana Lakeview 4.00 4
    5 Groen, Libby MACCRAY/RCW 5.00 2
    6 Stubblefield, Chloe Yellow Medicine East 6.00 1
    Girls 4x200 Meter Relay
    1 Yellow Medicine East A 1:57.73 10
    Page 3 of 4 - 2 MACCRAY/RCW A 1:58.17 8
    3 Lakeview A 2:00.67 6
    4 Wabasso A 2:03.14 4
    Girls 1600 Meter Run
    1 Reid, Hannah Community Christian 6:13.00 10
    2 Field, Morgan Yellow Medicine East 6:21.00 8
    3 Kramer, Danielle Wabasso 6:25.00 6
    4 Borning, Kendall Yellow Medicine East 6:32.00 4
    5 Harris, Patience Echo Charter School 6:52.00 2
    6 Penske, Kendra Lakeview 6:57.00 1
    Girls 4x100 Meter Relay
    1 MACCRAY/RCW A 53.63 10
    2 Central MN Christian* A 54.62 8
    3 Yellow Medicine East A 55.23 6
    4 Lakeview A 58.56 4
    5 Wabasso A 59.68 2
    Girls 400 Meter Dash
    1 Schwitters, Paige MACCRAY/RCW 1:04.75 10
    2 Listerud, Meghan MACCRAY/RCW 1:09.92 8
    3 Reid, Hannah Community Christian 1:10.74 6
    4 Taylor, Courtney Lakeview 1:11.83 4
    5 Cronen, Carly Community Christian 1:13.11 2
    6 Timm, Angel Wabasso 1:14.56 1
    Girls 300 Meter Hurdles
    1 Sharpe, Taylor MACCRAY/RCW 49.63 10
    2 Rosenau, Jeanne Yellow Medicine East 51.70 8
    3 Ludwig, Sarah Wabasso 55.91 6
    4 Wolf, Alexis MACCRAY/RCW 56.50 4
    Girls 800 Meter Run
    1 Treml, Sadie MACCRAY/RCW 2:38.98 10
    2 Cronen, Carly Community Christian 2:54.45 8
    3 Kramer, Danielle Wabasso 2:56.54 6
    4 Zuidema, Jessaca MACCRAY/RCW 3:06.11 4
    5 Harris, Patience Echo Charter School 3:06.82 2
    6 Davis, Anaka Wabasso 3:12.97 1
    Girls 200 Meter Dash
    1 Wubben, Danielle Central MN Christian* 10.00 10
    2 Johnson, Hanna MACCRAY/RCW 11.00 8
    3 Salfer, Angie Wabasso 12.00 6
    4 Hoffman, Brianna Lakeview 13.00 4
    5 Schwitters, Paige MACCRAY/RCW 14.00 2
    6 Horner, Sydney Lakeview 15.00 1
    Girls 3200 Meter Run
    1 Field, Morgan Yellow Medicine East 15:10.56 10
    2 Arce, Elena Yellow Medicine East 15:18.04 8
    3 Kustova, Emily Wabasso 16:24.29 6
    Girls 4x400 Meter Relay
    1 MACCRAY/RCW A 4:33.34 10
    2 Yellow Medicine East A 4:41.52 8
    3 Lakeview A 4:49.35 6
    4 Wabasso A 5:16.29 4
    Girls Discus Throw
    1 Prokosch, Angela Wabasso 84-10 10
    2 Arnold, Sam Wabasso 82-02 8
    3 Zimmer, Abby MACCRAY/RCW 77-08 6
    4 Bourne, Paige MACCRAY/RCW 76-00 4
    5 Hoffman, Brianna Lakeview 73-10 2
    6 Jansen, Emma MACCRAY/RCW 68-08 1
    Girls Long Jump
    1 Wubben, Nicole Central MN Christian* 16-05.00 10
    2 Zimmerli, Beth Wabasso 14-05.50 8
    3 Jans, Kylie Yellow Medicine East 13-09.25 6
    4 Cronen, Carly Community Christian 13-09.00 4
    5 Mattox, Mietta MACCRAY/RCW 13-07.00 2
    6 Stubblefield, Chloe Yellow Medicine East 13-03.00 1
    Girls Triple Jump
    1 Hughes, Emily MACCRAY/RCW 30-00.00 10
    2 Rosenau, Jeanne Yellow Medicine East 29-04.00 8
    3 Treml, Sadie MACCRAY/RCW 29-03.00 6
    4 Balfany, Ashley Yellow Medicine East 29-00.00 4
    5 Dopp, Joci Lakeview 27-08.00 2
    6 Watkins, Josey Wabasso 26-05.00 1
    Girls High Jump
    1 Lecy, Samantha Yellow Medicine East 5-00.25 10
    2 Hughes, Emily MACCRAY/RCW 5-00.00 8
    3 Sand, Chyanne Yellow Medicine East 4-10.25 6
    4 Johnson, Hailey MACCRAY/RCW 4-10.00 4
    5 Jans, Kylie Yellow Medicine East 4-08.00 2
    6 Groen, Libby MACCRAY/RCW 4-04.00 1
     
    Event 33 Girls Pole Vault
    Page 4 of 4 - Finals
    1 Sharpe, Taylor MACCRAY/RCW 7-06.00 10
    2 Hagert, BeaAnn Yellow Medicine East 7-00.00 8
    Girls Shot Put
    1 Prokosch, Angela Wabasso 31-00.00 10
    2 Zimmer, Abby MACCRAY/RCW 30-10.50 8
    3 Van Moer, Tegan Lakeview 30-01.50 6
    4 Sagedahl, Maddy Wabasso 29-06.50 4
    5 Bourne, Paige MACCRAY/RCW 28-10.00 2
    6 Arnold, Sam Wabasso 26-04.00 1

      calendar