|
|
Granite Falls Advocate Tribune - Granite Falls, MN
  • Track: Boys second, girls third at Mone Invite

  • Montevideo Invitational

    The Yellow Medicine East boys track and field team placed second and the girls third at the Montevideo Invitational Thursday.


     


    The host school dominated the boys meet; outdistancing YME by 117.5 meet points and placing first with a team score of 278 points.


    • email print
  • Montevideo Invitational
    The Yellow Medicine East boys track and field team placed second and the girls third at the Montevideo Invitational Thursday.
     
    The host school dominated the boys meet; outdistancing YME by 117.5 meet points and placing first with a team score of 278 points.
     
    The Sting boys, meanwhile, scored 160.5.
     
    The YME girls placed behind meet champion BOLD/Buffalo Lake-Hector and Montevideo, who battled it out with only two points separating their placings.
    For the boys, Nate Anderson breezed to a meet victory in the 110 high hurdles with a time of 17.48; besting second place by nearly 1.5 seconds. Anderson also won the pole vault event with an 11’ vault. Jacob Pederson, as Jacob Pederson does, won the 100 meters, 200 meters, 400 meters and the triple jump. And Trevon Cox won the discus event with a hurl of 138’4” to best the competition by 8’5”.
     
    The girls were led by the YME flight squad who placed second, third and fourth in the high jump event with Samantha Lecy clearing 4’11.5”, Kylie Jans 4’11” and Chyanne Sand 4’9”. The 4x100 meter relay team comprised of Riley Anderson, BeaAnn Hagert, Chyanne Sand and Chloe Stubblefield landed the only first place finish for the YME girls with a time of 55.22 to outpace BOLD/BLH.   
    Girls team scoring
    (1) BOLD/BLH 194 (2) Montevideo 192 (3) Yellow Medicine East 96 (4) Ortonville 79 (5) Hancock 672 (6) Willmar Community Christian 22
    Girls individual leaders
    (top five & YME)
    Hurdles
    100 intermediates: (1) Baylie Kubesh, B, 17.51 (2) Jeanne Rosenau, YME, 18.81 (3) Tia Diggins, M, 19.24 (4) Allyssa Parker, M, 19.29
    300 lows: (1) Alexandra Bosch, M, 50.67 (2) Ashley Tintes, B, 51.70 (3) Jeanne Rosenau, YME, 52.42  (4) Alexis Schmitz, M, 54.52
    Sprints
    100: (1) Jamilla Stimpel, B, 12.70 (2) Lexi Steege, H, 13.31 (3) Hannah Hein, M, 13.49 (5) Josie Lilja, B, 13.71... (8) Chloe Stubblefield, YME, 13.83... (17) Samantha Lecy, YME, 14.74... (19) Mariah Werner, YME, 15.09... (21) Kenzie Merritt, YME, 15.14... (28) Brittney Grimes, YME, 15.55... (30) Morgan Busack, YME, 15.81... (40) Steph Bartels, YME, 16.85... (41) Serena Grimes, YME, 17.06
    200: (1) Jamilla Stimpel, B, 26.86 (2) Lexi Steege, H, 27.82 (3) Nicole Milander, H, 28.64 (5) Alyssa Stern, M, 29.22... (6) Riley Anderson, YME, 29.26 (7) Chloe Stubblefield, YME, 29.28... (20) Brittney Grimes, YME, 33.73... (22) Morgan Busack, YME, 34.71 (23) Steph Bartels, YME, 36.56 (24) Serena Grimes, YME, 36.65
    400: (1) Jamilah Carson, M, 1:03.31 (2) Jamilla Stimpel, B, 1:04.56 (3) Brittney Haugen 1:05.26 (4) Hannah Reid, WCC, 1:10.93... (6) Mariah Werner, YME, 1:15.68
    Runs
    800: (1) Jessica Senkyr, B, 2:41.30 (2) Anna Carruth, M, 2:42.81 (3) Mariyah Stimpel, B, 2:46.57 (4) Taylor Root, M, 2:48.02... (10) Elena Arce, YME, 3:00... (15) Abby Sturgeon, YME, 3:24.50  
    1600: (1) Jessica Senkyr, B, 5:52.74 (2) Hannah Reid, WCC, 6:16.19 (4) Morgan Field, YME, 6:24.10 (5) Katelynn Ladwig, YME, 6:24.12
    3200: (1) Kirsten Erickson, O, 13:33.40 (2) Jaden Wamstad, M, 14:10.00 (3) Mollie Varpness, M, 14:12.00 (5) Kendall Borning, YME, 14:26.40
    Relays
    4 x 100: (1) Yellow Medicine East (Riley Anderson, BeaAnn Hagert, Chyanne Sand, Chloe Stubblefield) 55.22 (2) BOLD/BLHS 56.45
    4 x 200: (1) Montevideo (Alexandra Bosch, Jamilah Carlson, Hannah Hein, Alexis Schmitz) 1:55.91 (2) BOLD/BLHS 1:59.48
    4 x 400: (1) BOLD/BLHS (Brittney Haugen, Mallarie Steffel, Aryel Smith, Jessica Senkyr) 4:33.31 (2) Montevideo 4:40.39
    4 x 800: (1) Montevideo (Anna Carruth, Makena Hofer, Addison Reinert, Jaden Wamstad) 11:08.70 (2) BOLD/BLHS 11:10.63
    Page 2 of 3 - Weights
    Shot put: (1) Kara Helgeson, O, 35-4.5 (2) Olivia Koehl, H, 29-3 (3) Karly Sifferath, B, 29-1 (4) Brianna Grussing, M, 28-5.25... (20) Summer Hamilton, YME, 22-1.5... (25) Keaunna Hammer, YME, 18-1.75
    Discus: (1) Karly Sifferath, B, 105-10 (3) Karol Algarate, H, 80-1 (4) Kendra Quezada, B, 76-10 (5) Ashley Petersen 74-6... (15) Morgan Busack, YME, 56-9 (16) Keaunna Hammer, YME, 56-2... (23) Summer Hamilton, YME, 48-3
    Jumps
    Long: (1) Kami Ochsendorf, M, 14-3 (2) Crystal Apeedling, B, 14-0.5 (3) Kylie Jans, YME, 13-10.5 (4) Lexi Steege, H, 13-10... (11) Chloe Stubblefield, YME, 12-8.25... (17) Morgan Busack, YME, 11-7.5... (20) Kenzie Merritt, YME, 10-7... (23) Brittney Grimes, YME, 9-2.25... (24) Serena Grimes, YME, 8-8
    Triple: (1) Alexandra Bosch, M, 30-2.75 (2) Baylie Kubesh, B, 30-1.25 (3) Jessica Belt, M, 29-9 (4) Jeanne Rosenau, YME, 29-9
    High: (1) Alexandra Bosch, M, 5-1 (2) Samantha Lecy, YME, 4-11.5 (3) Kylie Jans, YME, 4-11 (4) Chyanne Sand, YME, 4-9
    Pole vault: (1) Mallarie Steffel, B, 8-0 (2) BeaAnn Hagert, YME, 7-0.5 (3) Ashley Petersen, B, 7-0 (4) Josie Lilja, B, 6-6.5
    • • • •
    Boys team scoring
    (1) Montevideo 278 (2) Yellow Medicine East 160.5 (3) Hancock 89.25 (4) BOLD/BLH 58.50 (5) Ortonville 55 (6) Willmar Community Christian 24
    Boys individual leaders
    (top five & YME)
    Hurdles
    110 highs: (1) Nate Anderson, YME, 17.48 (2) Casey Reeves, M, 18.93 (3) Josh Meyers, B, 21.18
    300 intermediates: (1) Jordan Janisch, M, 43.38 (2) Jack Spaeth, M, 43.80 (3) Oscar Arce, YME, 55.39
    Sprints
    100: (1) Jacob Pederson, YME, 11.25 (2) Wyatt Enger, M, 11.44 (3) Jordan Miller, H, 11.67 (4) Seth Nelson, H, 11.89... (5) Trevon Cox, YME, 12.26... (12) Cole Hatch, YME, 13.06... (16) Hunter Stier, YME, 13.77... (26) Miles Kattevold, YME, 15.20 (27) Seth Lobdell, YME, 15.37
    200: (1) Jacob Pederson, YME, 23.26 (2) Jeremiah Lipinski, M, 23.43 (3) Jake Douglas, M, 23.55  (4) Jordan Miller, H, 24.27... (8) Trevon Cox, YME, 26.64... (14) Cole Hatch, YME, 27.48... (23) Seth Lobdell, YME, 32.68 (24) Miles Kattevold, YME, 32.84
    400: (1) Jacob Pederson, YME, 53.40 (2) Jordan Miller, H, 54.29  (3) Ben Richard, M, 55.84 (4) Justin Welling, M, 56.85... (6) Isaac Rillo, YME, 59.13
    Runs
    800: (1) Ben Burgett, WCC, 2:07.70 (2) Adam Saveriego, YME, 2:10.25 (3) Tommy Payne, M, 2:14.73 (4) Coltyn Schuler, YME, 2:17.87... (16) Tanner Kotek, YME, 3:52.60
    1600: (1) Ben Burgett, WCC, 4:44.11 (2) Jacob Carroll, YME, 5:12.54 (4) Mitchell Moe, M, 5:18.62... (16) Hunter Stier, YME, 7:13.40
    3200: (1) Joe Varpness, M, 10:53.13 (2) Spencer Sulflow, M, 11:19.21 (3) Kurt TeBeest, M, 11:29.57
    Relays
    4 x 100: (1) Montevideo (Jack Spaeth, Jake Douglas, Wyatt Enger, Jordan Janisch) 46.01 (2) BOLD/BLHS 46.69
    4 x 200: (1) Montevideo (Jack Spaeth, Jeremiah, Lipinski, Jake Douglas, Thomas Stoeckman) 1:37.82 (2) BOLD/BLHS 1:43.59
    4 x 400: (1) Montevideo (Jordan Janisch, Jeremiah Lipinski, Ben Richard, Justin Welling) 3:40.19
    4 x 800: (1) Yellow Medicine East (Jacob Carroll, Coltyn Schuler, Isaac Rillo, Adam Saveriego) 9:06.14 (2) Montevideo 9:14.36
    Weights
    Shot put: (1) Michells Algarate, H, 43-2.5 (2) Charles O’Malley, M, 42.5.25 (3) Trevon Cox, YME, 37.10.25 (4) Justin Weckwerth, M, 33.5-5
    Discus: (1) Trevon Cox, YME, 138-4 (2) Michells Algarate, H, 129-11 (3) Charles O’Malley, M, 110-5 (4) Jeremiah Lipinski, M, 105-6... (5) Oscar Arce, YME, 100-2 (6) Josh Hoernemann, YME, 88-7... (19) Aaron Juarez, YME, 73-3 (25) Brandon Rokusek, YME, 55-10
    Jumps
    Long: (1) Wyatt Enger, M, 16-11.5 (3) Seth Nelson, H, and Max Ludwig, B, 16-3.5 (5) Jerrid Jepma, H, 16-0.5... (10) Coltyn Schuler, YME, 14-10.25... (12) Cole Hatch, YME, 14-9.25... (16) Miles Kattevold, YME, 12-1... (17) Seth Lobdell, YME, 10-9.25
    Page 3 of 3 - Triple: (1) Jacob Pederson, YME, 41-8 (2) Jake Douglas, M, 41-2.5 (3) Casey Reeves, M, 38-4.5 (4) Thomas Stoeckman, M, 37-3.25... (6) Nate Anderson, YME, 35-1.5
    High: (1) Wyatt Enger, M, 5-11 (2) Evan Nelson, H, 5-3 (3) Jack Spaeth, M, 5-3 (4) Josh Meyers, B, 5-3 ...(t5) Nate Anderson, YME, 5-1  
    Pole vault: (1) Nate Anderson, YME, and Dan Macziewski, M, 11-0 (3) Adam Saveriego, YME, 10-0 (4) Jared Benjamin, M, 10-0... (10) Hunter Stier, YME, 7-0

      calendar