|
|
Granite Falls Advocate Tribune - Granite Falls, MN
  • Fiesta City Speedway Report: Jesse Timm gets third win

  • Jesse Timm passed Brian Neal as the white flag came out, and Timm went on to pick up his third win of the year.

    Ryan Buer passed Dean Larson to take the lead at the halfway point of the WISSOTA Mod 4 feature. Buer would hold off Dustin Zieske for his first win of the season.
    • email print
  • Jesse Timm passed Brian Neal as the white flag came out, and Timm went on to pick up his third win of the year.
    Ryan Buer passed Dean Larson to take the lead at the halfway point of the WISSOTA Mod 4 feature. Buer would hold off Dustin Zieske for his first win of the season.
    Jason Vejtruba led the WISSOTA Midwest Modified feature flag to flag for his second win of the season.
    Jordan Tollakson led all 15 laps of the WISSOTA Street Stock feature for his first win of the year.
    Jeff Wildung led all 18 laps of the WISSOTA Modified feature for his first win of the
    After winning the WISSOTA Modified feature, Wildung got into his WISSOTA Late
    Model and led the entire 18 lap feature of his second win of the evening.
    Next week's sponsors for Fiesta Days at Fiesta City Speedway are KDMA/KMGM/KKRC radio, Duininck Companies and Woody's Bar. Race Time is 7 pm.
    Pure Stock
    1. Jesse Timm Wood Lake, MN
    2. Brian Neal Raymond, MN
    3. Jon Tollakson Montevideo, MN
    4. Brandon Fry Hanley Falls, MN
    5. Ben Johnson Benson, MN
    6. Jeremy Munsterman Echo, MN
    Feature
    1. Jesse Timm Wood Lake, MN
    2. Brian Neal Raymond, MN
    3. Jon Tollakson Montevideo, MN
    4. Ben Johnson Benson, MN
    5. Jeremy Musterman Echo, MN
    6. Brandon Fry Hanley Falls, MN
    WISSOTA Mod 4
    1. Dustin Zieske Willmar, MN
    2. Tyler Larson Pennock, MN
    3. Dean Larson Pennock, MN
    4. Ryan Buer Willmar, MN
    5. Justin Smith Montevideo, MN
    6. Brian Negan Willmar, MN
    Feature
    1. Ryan Buer Willmar, MN
    2. Dustin Zieske Willmar, MN
    3. Dean Larson Pennock, MN
    4. Tyler Larson Pennock, MN
    5. Justin Smith Montevideo, MN
    6. Brian Negan Willmar, MN
    WISSOTA Midwest Modified
    1. Jason Vejtruba Atwater, MN
    2. Dominick Gregoire Cottonwood, MN
    3. Ben Godbee Pennock, MN
    4. Scott Sroufe Brookings, SD
    5. Zach LaQua Watertown, SD
    6. Nick James Granite Falls, MN
    1. Justin Froemming Garfield, MN
    2. Shawn Fernkes Pennock, MN
    3. Shawn Olson Alexandria, MN
    4. Randy Laage Brooten, MN
    5. Troy Berends Montevideo, MN
    6. Andrew Ahlers Sioux Falls, SD
    1. Les Schoon Watertown, SD
    2. Ryan Schmitt Boyd, MN
    3. Kenny Mayer Hazel, SD
    4. Corey Storck Morris, MN
    5. Chad VanOverbeke Hanley Falls, MN
    6. Ryan Schaufler Hutchinson, MN
    1. Ryan Schleusner Hector, MN
    2. Daryl Gregoire Hanley Falls, MN
    3. Tim Ims Granite Falls, MN
    4. Tim Kanten Milan, MN
    Page 2 of 3 - 5. Kody Jacobson Wood Lake, MN
    6. Curt Ahlers Flandreau, SD
    1. Jason Vejtruba Atwater, MN
    2. Ryan Schleusner Hector, MN
    3. Tim Ims Granite Falls, MN
    4. Daryl Gregoire Hanley Falls, MN
    5. Randy Laage Brooten, MN
    6. Shawn Olson Alexandria, MN
    7. Shawn Fernkes Pennock, MN
    8. Andrew Ahlers Sioux Falls, SD
    9. Corey Storck Morris, MN
    10. Curt Ahlers Flandreau, SD
    11. Kenny Mayer Hazel, SD
    12. Nick James Granite Falls, MN
    13. Les Schoon Watertown, SD
    14. Tim Kanten Milan, MN
    15. Kody Jacobson Wood Lake, MN
    16. Ryan Schaufler Hutchinson, MN
    17. Ben Godbee Pennock, MN
    18. Zach LaQua Watertown, SD
    19. Justin Froemming Garfield, MN
    20. Ryan Schmitt Boyd, MN
    21. Chad VanOverbeke Hanley Falls, MN
    22. Troy Berends Montevideo, MN
    23. Scott Sroufe Brookings, SD
    24. Dominick Gregoire Cottonwood, MN
    WISSOTA Street Stock
    Heat #1
    1. Darrin Landmark Montevideo, MN
    2. Jordan Tollakson Montevideo, MN
    3. Justin Tammen Clara City, MN
    4. Doug Groenhoff Canby, MN
    5. Chris Lipinski Marshall, MN
    6. Bruce Lundin Hanley Falls, MN
    7. Galen Beckler Granite Falls, MN
    Heat #2
    1. Mike Jans Clarkfield, MN
    2. Brandon Jacobson Hanley Falls, MN
    3. Ben Albertson Cottonwood, MN
    4. Jake Knapper Montevideo, MN
    5. Shane Kruger Clara City, MN
    6. Tim Rhode Granite Falls, MN
    Feature
    1. Jordan Tollakson Montevideo, MN
    2. Darrin Landmark Montevideo, MN
    3. Mike Jans Clarkfield, MN
    4. Brandon Jacobson Hanley Falls, MN
    5. Shane Kruger Clara City, MN
    6. Ben Albertson Cottonwood, MN
    7. Chris Lipinski Marshall, MN
    8. Justin Tammen Clara City, MN
    9. Tim Rhode Granite Falls, MN
    10.Galen Beckler Granite Falls, MN
    11.Jake Knapper Montevideo, MN
    12.Doug Groenhoff Canby, MN
    13.Bruce Lundin Hanley Falls, MN
    WISSOTA Modified
    Heat #1
    1. Matt Gilbertson Watson, MN
    2. Zach Schultz Grove City, MN
    3. Jeff Wildung Nassau, MN
    4. Telly Thompson Watertown, SD
    5. Andy Gordon Murdock, MN
    6. Jeff Maasch Vesta, MN
    Heat #2
    1. Scott Ward Watertown, SD
    2. Nate Heinrich Bellingham, MN
    3. Brian Haben Holloway, MN
    4. Phil Braun Danube, MN
    5. Matt Steen Watertown, SD
    6. Morgan Ward Watertown, SD
    7. Jeff Flaten Hancock, MN
    Feature
    1. Jeff Wildung Nassau, MN
    2. Zach Schultz Grove City, MN
    3. Phil Braun Danube, MN
    4. Matt Gilbertson Watson, MN
    5. Brian Haben Holloway, MN
    6. Andy Gordon Murdock, MN
    7. Scott Ward Watertown, SD
    Page 3 of 3 - 8. Nate Heinrich Bellingham, MN
    9. Jeff Maasch Vesta, MN
    10.Matt Steen Watertown, SD
    11.Telly Thompson Watertown, SD
    12.Morgan Ward Watertown, SD
    13.Jeff Flaten Hancock, MN
    WISSOTA Late Model
    1. Jeff Wildung Nassau, MN
    2. Zach Johnson Kensington, MN
    3. Nick Beyenhof Rock Rapids, IA
    4. Corey Nelson Canby, MN
    5. Rick Schroeder Montevideo, MN
    6. Nate Beyenhof Rock Rapids, IA
    7. Brian Schultz Montevideo, MN
    8. Shawn Kirwin Morris, MN
    9. Matt Gilbertson Watson, MN
    Feature
    1. Jeff Wildung Nassau, MN
    2. Zach Johnson Kensington, MN
    3. Nick Beyenhof Rock Rapids, IA
    4. Nate Beyenhof Rock Rapids, IA
    5. Rick Schroeder Montevideo, MN
    6. Shawn Kirwin Morris, MN
    7. Corey Nelson Canby, MN
    8. Brian Schultz Montevideo, MN
    9. Matt Gilbertson Watson, MN

        calendar