|
|
Granite Falls Advocate Tribune
  • Runners place at Conference

    • email print
      Comment
  • The Montevideo Thunderhawks were the Conference Champions, both the boys and girls teams coming in first at the Conference Invitational last Thursday.
    The Sting boys came in a distant second place with 85 team points, down 162.5 from Monte.
    Sergey Schuler was first in the 800 meter run, edging out Kurt TeBeest of Monte by half a second.
    The 4x800 meter relay team of Coltyn Schuler, Sergey Schuler, Isaac Rillo and Jacob Carroll had a strong first place finish over Melrose
    Josh Hoernemann rounded out the field events with a winning discuss throw of 133-01, also taking third in the shot put.
    The girls team was eighth overall with a team score of 44.5.
    Cassie Weir came in second in the 3200 meter run with a time of 12:59.79, behind Claire Suflow of Montevideo who had a finishing time of 112:36.00. For the 100 hurdles, Ashley Balfany came in fourth place, behind third by a tenth of a second.
    Chyanne Sand was fourth in the shot put and high jump, followed by Sam Lecy with a fifth-place high jump of 4-07.00.
    Boys team scoring
    (1) Montevideo 247.5 (2) Yellow Medicine East 85 (3) Morris / CA 82.25 (4) Benson / KMS 64.5 (5) Melrose 59 (6) BOLD/BLH-S 52.75 (7) ACGC 39.5 (8) Minnewaska 36 (9) Sauk Centre 18.5 (10) Paynesville 17
    Boys individual results
    Hurdles
    110 highs: (1) Jack Spaeth, Monte, 15.59 (2) Adam DeZeeuw, Monte, 16.56 (3) Paxton Dandurand, YME, 18.44 (10) Victor Rivera, YME, 19.59
    300 intermediates: (1) Lincoln Pahl, Benson, 42.53 (2) Jack Spaeth, Monte, 42.78 (3) Adam DeZeeuw, Monte, 45.35 (6) Paxton Dandurand, YME, 47.16
    Sprints
    100: (1) Jack Schultenover, Minne., 11.06 (2) Adam DeZeeuw, Monte, 11.28 (3) Casey Reeves, Monte, 11.53
    200: (1) Casey Reeves, Monte, 23.44 (2) Dazhown Coleman, Monte, 23.82 (3) Preston Herfurth, 23.83
    400: (1) Preston Herfurth, Monte, 54.16 (2) Dezhown Coleman, Monte, 54.31 (3) Zach Zink, 54.69
    Runs
    800: (1) Sergey Schuler, YME, 2:08.69 (2) Kurt TeBeest, Monte, 2:09.17 (3) Brent Blommel, Melrose, 2:12.16 (4) Jacob Carroll, YME, 2:12.29 (10) Isaac Rillo, YME, 2:16.36
    1600: (1) Kurt TeBeest, MOnte, 4:45.25 (2) Spencer Suflow, Monte, 4:49.32 (3) Joshua Tastad, Monte, 4:52.57
    3200: (1) Spencer Suflow, Monte, 10:30.66 (2) Aaron Goulet, Morris, 10:40.92 (3) Jesse Croymans, Monte, 10:41.23 (8) Austin Thomas, YME, 11:17.41 (9) Clint Thomas, YME, 11:17.41 (10) Rory Shackelford, YME, 11:33.50
    Relays
    4 x 100: (1) Minnewaska 46.50 (2) Montevideo 47.37 (3) BOLD 48.81
    4 x 200: (1) Montevideo 1:37.13 (2) Morris 1:41.04 (3) Yellow Medicine East 1:41.32
    4 x 400: (1) Benson/KMS 3:43.50 (2) Montevideo 2:48.66 (3) Yellow Medicine East 3:51.12
    4 x 800: (1) Yellow Medicine East 8:43.16 (2) Melrose 8:46.28 (3) Benson / KMS 8:58.70
    Weights
    Shot put: (1) Nate Vipord, Morris, 42-03.25 (2) Brennan Lewis, ACGC, 41-06.25 (3) Josh Hoernemann, YME, 41-04.00 (5) Isaac Svobodny, YME, 40-06.75
    Discus: (1) Josh Hoernemann, YME, 133-01 (2) Jonathan Tollackson, Monte, 114-00 (3) Vaugh Dieter, Morris, 113-06
    Jumps
    Long: (1) Jack Spaeth, Monte, 18-10.00 (2) Reece Kuhlmann, Monte, 18-05.00 (3) Andrew Goulet, Morris, 18-02.50Travis Dreyer, Monte, 37-05.50
    High: (1) Caleb Rothfork, Melrose, 6-01.00 (2) Tyson Velde, YME, 5-09.25 (3) Alex Forsberg, B/KMS, 5-09.00 (5) Paxton Dandurand, YME, 5-05.25
    Pole vault: (1) Niko Berge, BOLD, 11-06.00 (2) Trent Wulf, Morris, 11-00.50 (3) Wyatt Hatch, YME, 11-00.25
    • • • •
    Girls team scoring
    (1) Montevideo 148 (2) Morris / CA 103.5 (3) Benson KMS 75 (3) Paynesville Area 75 (5) ACGC 72.5 (6) Melrose 56 (7) Sauk Centre 46 (8) Yellow Medicine East 44.5 (9) BOLD/BLH-S 43 (10) Minnewaska 38.5
    Page 2 of 2 - Girls individual results
    Hurdles
    100 intermediates: (1) Kari Hoeft, Payne., 15.22 (2) Cally Roering, Melrose, 17.15 (3) Rebecca Jimenez, Payne., 17.59 (4) Ashley Balfany, YME, 17.69
    300 lows: (1) Kari Hoeft, Payne., 48.53 (2) Midori Soderberg, Morris, 51.03 (3) Kami Ochsendorf, Monte, 51.55
    Sprints
    100: (1) Kalley Lang, ACGC, 12.69 (2) Ashley Peterson, BOLD, 12.88 (3) Molly Reeves, Monte, 12.89
    200: (1) Molly Reeves, Monte, 26.72 (2) Kalley Lang, ACGC, 27.22 (3) Ashley Peterson, 27.23
    400: (1) Molly Reeves, Monte, 1:01.00 (2) Katelyn Spanier, Payne., 1:01.13 (3) Madison Whitcomb, ACGC, 1:03.25
    Runs
    800: (1) Jamilah Carson, Monte, 2:27.09 (2) Kaylee Glover, Monte, 2:31.25 (3) Ashley Just, B/KMS, 2:32.61 (6) Kaitlyn Ladwig, YME, 2:36.44 (9) Jordan Hinz, YME, 2:40.19
    1600: (1) Claire Suflow, Monte, 5:44.72 (2) Madison Greenwaldt, SACE, 5:50.55 (3) Libby Peters, B/KMS, 5:58.05
    3200: (1) Claire Sulflow, Monte, 12:36.00 (2) Cassie Weir, YME, 12:59.79 (3) Libby Peters, B/KMS, 13:09.50
    Relays (top two)
    4 x 100: (1) Minnewaska 53.59 (2) Morris 54.21 (3) Montevideo 54.25 (5) Yellow Medicine East 55.63
    4 x 200: (1) Paynesville 1:53.44 (2) Montevideo 1:54.53 (3) Morris 1:55.41 (6) Yellow Medicine East 2:00.16
    4 x 400: (1) Montevideo 4:23.37 (2) Benson/KMS 4:23.56 (3) Morris 4:27.53 (8) Yellow Medicine East 4:44.06
    4 x 800: (1) Benson 10:18.90 (2) Montevideo 10:41.38 (3) Morris 10:44.39 (4) Yellow Medicine East 10:44.39
    Weights
    Shot put: (1) Bailey Erickson, ACGC, 36-11.50 (2) Hannah Ricard, B/KMS, 33-03.50 (3) Julie Bushard, SACE, 31-09.00 (4) Chyanne Sand, YME, 30-11.00
    Discus: (1) Bailey Erickson, ACGC, 107-09 (2) Hannah Ricard, B/KMS, 95-11 (3) Kylie Peterson, ACGC, 91-11
    Jumps
    Long: (1) Jailyn Brinkman, Melrose 15-04.00 (2) Adrianela Mendez, Morris, 14-10.00 (3) Katelyn Spanier, Paynes., 14-08.75
    Triple: (1) Kari Hoeft, Payne., 34-01.00 (2) Lydia Butkowski, Melrose, 33-04.00 (3) Jailyn Brinkman, Melrose, 32-04.00
    High: (1) Brandi Domnick, Morris, 4-11.00 (2) Tiana Molitor, SACE, 4-09.50 (3) Haley Erdal, Morris, 4-09.50 (4) Chyanne Sand, YME, 4-09.00 (5) Sam Lecy, YME, 4-07.00
    Pole vault: (1) Josie Lilja, BOLD, 9-06.00 (2) Katelyn Mrozek, Payne., 9-00.00 (3) Abby Travis, Morris, 8-00.50 (7) Ashley Balfany, YME, 7-06.50
    Triple: (1) Casey Reeves, Monte, 339-10.00 (2) Andrew Goulet, Morris, 37-05.75 (3)

        calendar