The Sting track team hosted the meet at home last Thursday. Jake Kluver won the 100 Meter with a time of 11.90, and also set a personal best in the long jump, winning that with a distance of 19.00. Rory Shackelford placed 3rd in the 1600 with a time of 4:54.75, and 4th in the 800, with a time of 2:15.72. Ethan Kontz finished 5th behind him with a time of 2:26.47. Drake Lieser placed 3rd in the 110 Hurdles with a time of 18.93. Jahrell Ishmon placed 4th in the 300 Hurdles with a time of 49.24, and 4th in the high jump with a height of 5-03.

On the girls side, Meeghen Dahlager placed 2nd in the triple jump with a distance of 32-04.75. Chelsea Hoernemann placed 2nd in shot put with 31-08, and 4th in discus with a distance of 90-02.50. Gabi VanSickle placed 3rd in high jump with a height of 4-05. Skylar Corner placed 6th in the 1600 meter with a time of 6:50.97.

Girls 100 meter

11 Courtney Winter 15.59

Girls 200 Meter

17 Courtney Winter 32.85

Girls 400 Meter

13 Gracie Kleven 1:16.73

Girls 800 Meter

12 Skylar Corner 3:03.90

Girls 1600 Meter

6 Skylar Corner 6:50.97

Girls High Jump

3 Gabi VanSickle 4-05

Girls Triple Jump

2 Meeghen Dahlager 32-04.75

12 Gabi VanSickle 25.01.50

Girls Shot Put

2 Chelsea Hoernemann 31-08

23 Natalie LeBlanc 20-09

35 Nita Littlecreek-Willbanks 17-00

Girls Discus

4 Chelsea Hoernemann 90-02.50

26 Natalie LeBlanc 54-09.75

Boys 100 Meter

1 Jake Kluver 11.90

5 Loren LaBatte 12.45

8 Elliot Korstad 12.71

16 Stephen Winger 13.43

21 Andrew Strong 13.78

Boys 200 Meter

13 Hunter Johnson 28.08

Boys 800 Meter

4 Rory Shackelford 2:15.72

5 Ethan Kontz 2:26.47

Boys 4x200

3 YME 1:42.25

Boys 1600

3 Rory Shackelford 4:54.75

12 Dylan Moe 5:33.38

18 Michael Gomez 6:05.62

Boys 110 Hurdles

3 Drake Lieser 18.93

6 Dexter Pardick 19.91

8 Oscar Galvan 20.10

11 Moe Dylan 22.73

Boys 300 Hurdles

4 Jahrell Ishmon 49.24

Boys 4x100

6 YME DQ Boys

4x200

4 YME 1:42.86

Boys 4x400

3 YME 3:47.11

Boys High Jump

4 Jahrell Ishmon 5-03

6 Drake Lieser 5-00

10 Kyle Chase 4-11

Boys Pole Vault

9 Andrew Strong 7-00

Boys Long Jump

1 Jake Kluver 19.00

15 Elliot Korstad 16-00

13 Chetwin Ishmon 15-04

14 Luke Kluver 15-01

Boys Triple Jump

11 Drake Lieser 31-07.75

12 Chetwin Ishmon 30-10.25

Boys Discus

12 Hunter Johnson 81-02

Team Rank

Girls

7 YME 22 Points

Boys ­­

5 YME 68 Points